La fiecare câteva săptămâni, un desen aterizează pe biroul nostru cu „1.4404” scris în coloana de materiale, iar e-mailul care urmează de obicei pune aceeași întrebare: pur și simplu 316L poartă un alt nume? Răspunsul scurt este da. 1.4404 este numărul de material EN pentru oțelul inoxidabil austenitic cu conținut scăzut de carbon și molibden, pe care majoritatea lumii îl numește AISI 316L sau UNS S31603. Răspunsul mai lung este că numărul indică o specificație europeană specifică și această distincție contează atunci când certificatul de fabrică trebuie să se potrivească cu desenul, codul de proiectare a presiunii și baza de date de materiale proprie a clientului.
Facem țevi și tuburi inoxidabile de peste șaisprezece ani, iar 1.4404 rămâne unul dintre clasele pe care le rulăm cel mai des. Ceea ce urmează este viziunea practică: ce conține nota, cum se comportă, unde este cu adevărat alegerea potrivită și unde dezamăgește în liniște.
Ce vă spune de fapt numărul 1.4404
Sistemul de numerotare EN nu este aleatoriu. Blocul 1.44xx acoperă oțeluri inoxidabile austenitice cu un adaos deliberat de molibden, iar denumirea completă din spatele 1.4404 este X2CrNiLu17-12-2. Citiți acel șir și aveți deja povestea: aproximativ 17% crom, 12% nichel, 2% molibden și un prefix „X2” care indică un nivel de carbon de aproximativ 0,03% sau mai jos.
Referințele comune pe care le veți întâlni la comenzile de achiziție și la desene includ:
- EN 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 (EN 10088-1)
- AISI 316L și UNS S31603 (ASTM/ASME)
- JIS SUS316L
- Clasa ISO 4404-316-03-I
Relația cu 1.4401 (316 simplu) este cea despre care oamenii întreabă cel mai mult. Din punct de vedere chimic, cei doi sunt veri apropiați; diferența este plafonul de carbon, 0,07% pentru 1,4401 față de 0,03% pentru 1,4404. Această singură schimbare este motivul pentru care 1.4404 supraviețuiește sudării fără precipitații de carbură de crom de-a lungul limitelor de cereale și este motivul pentru care gradele L au înlocuit în mare măsură gradele standard în echipamentele de proces sudate.
Compoziție chimică
Tabelul de mai jos reflectă intervalele la care lucrăm pentru țevi și țevi conform EN 10088 și specificațiile de produs ASTM. Încălzirile reale stau de obicei confortabil în intervalul mediu, iar un certificat care arată cromul aproape de vârful intervalului este, în general, un semn bun pentru performanța la coroziune.
| Element | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Conținut (%) | ≤0,03 | ≤1,00 | ≤2,00 | ≤0,045 | ≤0,015 | 16,5–18,5 | 10,0–13,0 | 2.00–2.50 | ≤0,10 |
Dacă doriți o prezentare mai completă a modului în care fiecare element generează performanță, păstrăm o notă mai lungă 1.4404 compoziția materialului, proprietăți și utilizări care merge element cu element.
Date mecanice și fizice
Cifrele cotate pentru 1,4404 depind în mare măsură de forma și starea produsului, așa că tratați orice cifră cu suspiciune. Valorile de mai jos sunt pentru starea de recoacere în soluție în care țeava și tubul sunt expediate în mod normal.
| Proprietate | Valoare tipică | De ce contează |
|---|---|---|
| 0,2% rezistență la rezistență | ≥190 MPa | Stabilește stresul de proiectare permis |
| Rezistenta la tractiune | 490–690 MPa | Marja de siguranță înainte de rupere |
| Alungirea | ≥40% | Formabilitate și raza de îndoire |
| Duritate | ≤95 HRB | Prelucrabilitate și formare la rece |
| Densitatea | 8,0 g/cm³ | Greutate și încărcare suport |
| Interval de topire | 1370–1400 °C | Limite pentru serviciul la temperaturi ridicate |
| Conductivitate termică | ≈15 W/m·K la 20 °C | Sarcina schimbătorului de căldură |
| Expansiune medie, 20–100 °C | 16,0 ×10⁻⁶ /K | Bucle de expansiune și goluri de potrivire |
| Modulul de elasticitate | 200 GPa | Analiza deformarii si vibratiilor |
| PREN (Cr 3,3Mo 16N) | ≈24–26 | Rezistență comparativă la pitting |
Acolo unde low carbon își câștigă păstrarea
Molibdenul este motivul pentru care 1.4404 tratează clorurile și acizii reducători mult mai bine decât un simplu grad 18-8. Adăugați conținutul scăzut de carbon și obțineți un material care poate fi sudat în vase, bobine și colectoare fără o soluție de recoacere post-sudare în majoritatea grosimilor de perete, deoarece nu mai rămâne suficient carbon pentru a forma rețele continue de carbură de crom în zona afectată de căldură.
Acestea fiind spuse, avem grijă să nu-l supravindem. 1.4404 nu este un aliaj rezistent la cloruri. În apa stagnantă, purtătoare de clorură, poate să pipe, iar sub izolație termică sau în crăpături va suferi un atac subdepozit ca orice grad austenitic. Peste aproximativ 60 °C cu o concentrație semnificativă de clorură, fisurarea prin coroziune sub tensiune de clorură devine un risc real și nicio cantitate de documente certificate nu o împiedică. Acolo unde procesul unui client se află în acel teritoriu, de obicei îndreptăm conversația către duplex sau un aliaj austenitic mai degrabă decât să încercăm să facem ca 1.4404 să facă o treabă pentru care nu a fost conceput niciodată.
Note de fabricație de la magazin
Sudarea
Funcționează toate procesele standard: TIG, MIG, arc metalic ecranat și sudare orbitală autogenă. Utilizați o umplutură 316L potrivită (ER316L sau E316L-16) și mențineți aportul de căldură modest. Capcana pe care o vedem cel mai des este supra-diluarea pe îmbinările autogene cu pereți subțiri și țeserea excesivă pe secțiuni groase; ambele cresc conținutul de ferită și reduc rezistența la coroziune în zona de sudură. Peria cu o perie de sârmă de oțel carbon este o altă greșeală clasică care lasă fierul liber în urmă.
Formare la rece
1.4404 se întărește rapid. Îndoirea este simplă la raze moderate, dar razele strânse și etapele repetate de formare necesită recoacere intermediară, sau tubul se va crăpa și duritatea va urca cu mult peste specificație.
Prelucrare
Este mai degrabă gumosă decât tare. Uneltele ascuțite, greblarea pozitivă, avansul generos și mult lichid de răcire fac treaba; trecerile ușoare de finisare pur și simplu lustruiți suprafața și o căliți în continuare.
Opțiuni de finisare a suprafeței: BA, EP și MP
Pentru servicii igienice și de înaltă puritate, aliajul este doar jumătate din decizie - finisajul alezajului face restul. Recoacere strălucitoare oferă o suprafață curată, fără oxizi, cu cifre bune de rugozitate și este standardul obișnuit pentru instrumente și tubulaturi de proces general. Electrolustruirea merge mai departe, dezbrăcând pielea exterioară pentru a lăsa o suprafață netedă, îmbogățită cu crom, care rezistă aderenței produsului. Lustruirea mecanică se află între cele două în ceea ce privește costul și oferă aspectul de oglindă pe care unii clienți îl specifică vizual.
Tub și țeavă de recoacere strălucitoare din oțel inoxidabil Coacerea strălucitoare cu argon produce o suprafață curată, fără oxizi, fără decapare, potrivită pentru instrumente și tuburi de proces unde finisajul alezajului contează. Vizualizare produs → Asprimea merită să fie de acord în numere, mai degrabă decât în adjective. „Strălucitor” și „neted” înseamnă lucruri foarte diferite pentru un producător și un inspector de calitate, iar argumentele la inspecția finală sunt aproape întotdeauna despre o valoare Ra pe care nimeni nu a notat-o.
Zone de service tipice pentru țevi și tuburi 1.4404
Prelucrarea chimică și petrochimică este cea mai mare casă unică pentru acest tip: linii de alimentare a reactoarelor, transfer de acid, conducte de fermă de rezervoare și servicii corozive generale. Schimbătoarele de căldură și condensatoarele îl folosesc pe scară largă deoarece adăugarea de molibden face față chimiei apei de răcire care ar mesteca 304L. Partea igienică a afacerii - produse lactate, bere, farmaceutică, alimente - se bazează pe 1.4404 pentru suprafețele de contact cu produsele unde regimurile de curățare sunt agresive.
Teava chimica Sch40 din otel inoxidabil 316 O țeavă chimică fără sudură 316 pentru medii corozive și la temperaturi înalte, cu dimensionare Sch40 și opțiuni largi de OD/grosime perete. Vizualizare produs → Mediile de coastă și marine sunt o altă potrivire naturală, de la conductele de la bord până la lucrările de arhitectură în apropierea apei sărate, deși întrebăm întotdeauna despre expunerea zonei de stropire înainte de a o recomanda. Desalinizarea, celuloza și hârtie și sistemele de gaze medicale completează lista.
Tub sanitar fără sudură din oțel inoxidabil 316 Un tub sanitar lustruit, fără sudură, pentru liniile alimentare, lactate, farmaceutice și de bioinginerie, conceput pentru curățare ușoară și puritate a fluidului. Vizualizare produs → 1.4404 Împotriva celor mai apropiați vecini ai săi
Cea mai mare confuzie de calitate pe care o vedem vine de la trei sau patru aliaje care stau la o aruncătură de băț unul de celălalt. Comparația de mai jos este cea pe care o schițăm cel mai des pe tablă.
| Nota | UNS / AISI | Carbon maxim | Molibden | Rol tipic |
|---|---|---|---|---|
| 1.4307 | S30403 / 304L | 0,03% | Niciuna | Servicii generale, costuri mai mici |
| 1.4401 | S31600 / 316 | 0,07% | 2,0–2,5% | Secțiuni grele, piese nesudate |
| 1.4404 | S31603 / 316L | 0,03% | 2,0–2,5% | Sisteme sudate și igienice |
| 1.4432 | 316L cu Mo mai mare | 0,03% | 2,5–3,0% | Sarcina de clorură mai agresivă |
| 1.4462 | S32205 / 2205 | 0,03% | 3,0% plus N | Clorura ridicată, rezistență ridicată |
Ce să scrieți pe comanda de achiziție
Diferența dintre o livrare bună și una proastă de 1.4404 este rareori aliajul în sine; este actele și toleranțele. Câteva elemente care merită menționate în mod explicit:
- Standard de guvernare - EN 10216-5, EN 10217-7, ASTM A312, A213, A269 sau A249, în funcție de dacă cumpărați conductă de presiune, tub schimbător de căldură sau tub igienic.
- Documente de inspecție la EN 10204 3.1, cu numărul de căldură trasabil la tub.
- Regim de testare: hidrostatic sau curenți turbionari, testări de aplatizare și coroziune intergranulară acolo unde serviciul o cere.
- Stare — soluție recoaptă, strălucitoare recoaptă, decapată și pasivată sau electrolustruită, cu un Ra declarat.
- Toleranțe la diametrul exterior, grosimea peretelui și dreptate, deoarece acestea conduc la fabricarea producției mai mult decât prețul pe kilogram.
Al nostru tabel de comparație a dimensiunilor și compoziției este un punct de plecare util atunci când trebuie să potriviți un desen cu ceva pe care de fapt rulăm.
1.4404 nu este o notă plină de farmec. Este mijlocul de încredere al familiei de inox: suficient de larg ca rezistență la coroziune pentru a face față majorității sarcinilor de proces, suficient de dur pentru a suda și îndoi fără dramatism și suficient de bine documentat încât toată lumea, de la proiectant la inspector, știe la ce să se aștepte. Obțineți specificația, finisajul și documentația chiar în faza de comandă și va servi în liniște timp de zeci de ani.









